Pierwsza dekada JUBINALE       ^8852D675DE5EF858F773D49850F880BAC41648215D3467ED15^pimgpsh_fullsize_distr

 

Rocznice mają w sobie coś magicznego – skłaniają do refleksji, przemyśleń i analiz. Powodują, że zatrzymujemy się na chwilę, patrzymy wstecz i oceniamy swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz zastanawiamy się nad tym, jaką drogą pójść dalej. Kiedy w 2007 roku, ówczesny zespół Polskiej Biżuterii (dziś PB Group) rozpoczął planowanie pierwszej edycji targów JUBINALE, nie było możliwości przewidzenia jak potoczą się losy tej nowej inicjatywy. Był za to zapał, mnóstwo świeżych pomysłów, pozytywna energia oraz wsparcie firm jubilerskich.

Idea zorganizowania targów właśnie w Krakowie zrodziła się na skutek wielu sygnałów świadczących o tym, iż rynek jubilerski na południu Polski wymaga aktywizacji. Zespół projektowy liczył również na to, że targi JUBINALE staną się punktem spotkań z południowymi sąsiadami Polski. Rozpoczęła się kampania promocyjna, wykorzystane zostały wszystkie możliwe kontakty, ruszyła machina organizacyjna i stało się – w dniach 13-15 czerwca 2008 roku odbyły się nowe jubilerskie targi branżowe. I choć nie każdy miał pewność czy przetrwają trudną próbę czasu, dziś przygotowujemy ich kolejna, dziesiątą edycję!

Już podczas pierwszej edycji stało się jasne, że nowe targi mocno wyróżniały się pod względem organizacyjnym oraz, mimo nieubłaganie zbliżającego się kryzysu, miały dużą szansę wpisać się na stałe w kalendarz branżowych imprez. Następne lata konsekwentnie to potwierdzały – z każdym rokiem wzrastała liczba odwiedzających, także tych z zagranicy, na co wpływ miał także fakt, że na przestrzeni kilku lat w Austrii i na Węgrzech zaprzestano organizacji targów jubilerskich, a kupcy z Czech i Słowacji nawiązywali coraz szerszą współpracę z Polskimi firmami. I choć nie brakowało przeszkód, takich jak kilkuletni kryzys czy nieprzystosowane do powiększenia imprezy poprzednie tereny targowe, dziś targi JUBINALE cieszą się stałym wzrostem, zarówno pod względem ilości wystawców jak i zainteresowania ze strony kupców. Niewątpliwie na ich dynamiczny rozwój w ciągu ostatnich kilku lat miała wpływ nie tylko duże nakłady pracy w celu promocji targów oraz inwestycje związane z wprowadzeniem udogodnień dla Wystawców i Kupców w postaci elektronicznego systemu obsługi, ale także zmiana obiektu na nowoczesne tereny targowe EXPO Kraków. Dzięki tym wszystkim działaniom targi JUBINALE wyrosły na najważniejszą imprezą letnią w Centralnej Europie.

Każdy z regularnych uczestników targów ma zapewne zbiór własnych wspomnień dotyczących udziału w targach, natomiast kilka zdarzeń z pewnością zapadło im w pamięć tak mocno, jak nam. Do dziś, wielu Wystawców wspomina z uśmiechem na twarzy niezapomniany, kolorowy występ Riwiery Imperium podczas pierwszego bankietu w dworze w Tomaszowicach czy, z odrobinę mniejszym uśmiechem, wyjątkowo upalny czerwiec 2010, gdy targi odbywały się jeszcze na nieklimatyzowanych, starych halach. I choć wówczas nikomu nie było do śmiechu, dziś wspomnienie tej edycji pozwala jeszcze bardziej docenić korzyści płynące ze zmiany terenów targowych. Wielu artystów wspomina także platformę Trend – Skout, która wspierała rozwój młodych artystów, zapewniając im bezpłatny udział w targach oraz w innych inicjatywach Polskiej Biżuterii. W związku z wieloma zmianami, dziś JUBINALE jest sponsorem tych samych nagród dla laureatów Festiwalu Srebro w Legnicy.

Każdego roku zespół organizujący JUBINALE stawia przed sobą nowe cele i wciąż dąży do tego, aby te cele realizować. Pierwsze 10 lat JUBINALE to m.in. dziesiątki tysięcy wysłanych zaproszeń, tysiące zapytań, otrzymanych formularzy i rozrysowanych stoisk, setki reklam, newsletterów i rozmów oraz wiele nawiązanych kontaktów. Nastąpiło mnóstwo zmian – zmiany w logo, zmiana barw, zmiana terenów targowych, dwukrotne zwiększenie liczby wystawców oraz powierzchni wystawienniczej. Zmianom nie uległy jednak nasze dobre praktyki i podejście do organizacji. Te wszystkie czynniki sprawiły, że targi JUBINALE do dziś stwarzają okazję do spotkania branży przed sezonem letnim, pomagają odkrywać nowe rynki, są ważnym, cyklicznym wydarzeniem dla osób powiązanych z branżą jubilerską i stały się imprezą o silnym, międzynarodowym znaczeniu. Przyszłe lata na pewno nie będą pod tym względem inny, a targi regularnie będą wzbogacane o nowe rozwiązania i udogodnienia, jak np. aplikacja targowa czy zorganizowane przejazdy autokarowe.

Korzystając z okazji, chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym klientom, partnerom, patronom, sympatykom, przyjaciołom i kontrahentom za niezawodną, wieloletnią współpracę. Bez Was nasze aspiracje, plany i ciężka praca nie przekształciłyby się dziś w tak ważne dla wielu wydarzenie. Życzymy więc wszystkim samych sukcesów i mamy nadzieję, że współpraca między nami będzie trwała kolejne dziesiątki lat!

DO GÓRY