Relacja z pierwszej edycji targów Jubinale 2008

 

Od 13 do 15 czerwca na terenach targów w Krakowie spotkało się 119 wystawców (z Polski, Litwy, Niemiec, Czech, Węgier, Grecji, Belgii i USA). Przez trzy targowe dni tereny Targów w Krakowie odwiedziło 1679 osób, z czego 1253 branżowych kupców i gości.

Wśród nich ok. 20 % (219 osób) pochodziło z zagranicy. Wśród odwiedzających z zagranicy byli Czesi, Słowacy, Niemcy, Węgrzy, Anglicy, Litwini, Włosi Austriacy, Rosjanie i Hindusi. Najwięcej było przedstawicieli Czech, Słowacji i Niemiec.

Celem organizacji targów w Krakowie była aktywizacja jubilerskiego południa Polski. Jak wynika ze statystyk to właśnie przedstawiciele województw południowych (małopolskie, śląskie) byli najliczniej reprezentowaną grupą kupców.

Jeżeli chodzi o premierową edycję imprezy jest to wynik będący dobrym prognostykiem na przyszłość. Z naszych rozmów z niektórymi kupcami już teraz wiemy, że odwiedzą JUBINALE za rok, zachęcając również do tego innych.

 

Oferta wystawców:

Wystawcy zaprezentowali ofertę ze wszystkich sektorów branży jubilerskiej – biżuteria złota, brylanty, kamienie szlachetne i kolorowe, biżuteria srebrna, z bursztynem, biżuteria z kolorowymi kamieniami, zegarki, opakowania, narzędzia i maszyny. Jak na pierwszą edycję targów, do której wielu odwiedzających podchodziło sceptycznie, ostrożnie traktując czwartą na polskim rynku imprezę targową, zarówno liczba wystawców (119), jak i ich szeroka i zróżnicowana oferta jest wynikiem dającym dobre podstawy do dalszego rozwoju.

 

Otwarcie targów:

Otwarcie targów wspólnie poprowadzili i przywitali wystawców oraz odwiedzających Prezes Targów w Krakowie Ewa Woch i dyrektor Wydawnictwa Polska Biżuteria – (organizatora targów JUBINALE) – Andrzej Sadowski.

Symboliczną lampką szampana wzniesiono toast za powodzenie targów, czyli wspólny sukces wystawców, odwiedzających i organizatora.

 

Plusy targów:

Na zadowolenie wystawców wpłynęło wiele czynników. Na czoło wysuwa się tu znakomita organizacja targów, bez zbędnej biurokracji i z naciskiem na wychodzenie naprzeciw potrzebom wystawców. Duże wrażenie na wystawcach zrobiła przemyślana kampania reklamowa oparta na jednym wyraźnym logotypie. Chwalona także była ochrona, obsługa techniczna targów oraz zaplecze parkingowe.

 

Seminaria i wystawy

Oprócz rozmów handlowych oraz pokazów biżuterii i mody na całościowy obraz targów JUBINALE’08 złożyły się również wystawy artystyczne i fachowe seminaria.

Galeria Sztuki w Legnicy pokazała dwie z cyklu wystaw składających się na Legnicki Festiwal Srebro 2008. W Krakowie gościły „Srebrne Szkoły” oraz „Debiuty”. Ta pierwsza, to ekspozycja projektów studentów europejskich uczelni kształcących artystów – złotników. W jej skład wchodzą prace studentów uczelni ze Słowacji i z Finlandii. Natomiast „Debiuty” to cykl, w ramach którego co roku organizowana jest pierwsza indywidualna wystawa absolwenta polskiej uczelni branżowej. W tym roku w Legnicy debiutował Jakub Śliwowski, absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Ponadto firma Wikwol na swoim stoisku zaprezentowała prace mistrzów bursztynowego rzemiosła z pracowni Carskie Sioło z Sankt Petersburga. Pracownia ta znana jest przede wszystkim z rekonstrukcji słynnej Bursztynowej Komnaty. Zgromadzone na wystawie eksponaty powstały właśnie na potrzeby rekonstrukcji tego słynnego bursztynowego przedsięwzięcia lub są projektami własnymi twórców.

Targi jednak, to przede wszystkich ich handlowy aspekt. Seminaria, z którymi zapoznać mogli się wystawcy miały głównie na celu pomoc w dalszej pracy. Jednym z prelegentów była dr Elżbieta Sontag, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Muzeum Inkluzji w Bursztynie, druga kobieta, która zdobyła tytuł „Bursztynnika Roku”. Elżbieta Sontag opowiadała zgromadzonej publiczności czym charakteryzuje się naturalny bursztyn i jak go odróżnić od podróbek. Przedstawiciel firmy P.A.T., mgr inż. Robert Wójcik, prezentował nowe sposoby projektowania biżuterii w programach 3D.

 

Pokazy mody i biżuterii

Duże pozytywne wrażenie wywarła koncepcja pokazów mody i biżuterii, które zostały wpisane w codzienną pracę targową. Dwa razy dziennie w dni branżowe i raz w niedzielę odbyły się pokazy, na których specjaliści z Grupy Kreatywnej OnoMono pod kierownictwem artystycznym cenionej projektantki mody Moniki Onoszko pokazali, jak łączyć modę i biżuterię oraz jak dobierać ozdoby do ubioru.

Odwiedzający targi JUBINALE’08 mieli okazję podziwiać kolekcję 13 firm jubilerskich w połączeniu z 7 liniami kreacji kobiecych:

 • Amber Mix & Kamila Majcher
 • Anna Dziubek & Teresa Kopias
 • Hanna Makarsky Collection Eltrim Company & Femini
 • Marcin Bogusław & Aneta Rapacz
 • Aweg & Teresa Kopias
 • S.T.A.M.P.S. & House
 • Silvam & Kamila Majcher i Aneta Rapacz
 • Lewanowicz & Aneta Rapacz
 • GCB: Amber Globe & Monika Onoszko, Art 7& Kamila Majcher, Balt & Aneta Rapacz,
  Enzo & Aneta Rapacz , VNS Venus & Monika Onoszko.

 

Platforma Trend-Skaut Polskiej Biżuterii

W artystyczny klimat wpisała się także nowa platforma – Trend-Skaut Polskiej Biżuterii, czyli poszukiwanie swojej drogi we wzorniczym gąszczu współczesnego świata. W tym roku, na premierowej edycji targów JUBINALE’08 „skautem” Polskiej Biżuterii został wybrany Marcin Bogusław.

Młody projektant uhonorowany został prawdziwym skautowskim kapeluszem, srebrną odznaką (projekt i wykonanie Leszek Sobiech) oraz dyplomem, które w symboliczny sposób nawiązują do idei skautingu (a ang. scout – poszukiwanie). Młody poszukiwacz trendów objęty został patronatem organizatora na najbliższy rok. Współpraca rozpoczęła się już w ramach targów JUBINALE’08 od promocyjnego stoiska na platformie Trendy Projektantów i udziału w pokazach mody.

Marcin Bogusław podkreślał, jak wiele znaczy dla niego taka forma promocji, która przełożyła się na jego sukces handlowy. Niech mówią za siebie jego słowa wypowiedziane w drugi dzień targów – sprzedałem już wszystko, nawet to czego jeszcze nie zrobiłem…

 

Podsumowanie

W opinii wielu wystawców i kupców JUBINALE’08 rozpoczęły nową erę w organizacji imprez targowych w Polsce. W tę nową jakość wpisał się również wieczór wystawców zorganizowany w zabytkowym dworze w „Hrabstwie” Tomaszowice. Wystawcy, którzy zdecydowali się na udział we wspólnej imprezie z pewnością długo będą wspominać wieczór pod Krakowem.

Jak świadczy większość opinii i reakcje potargowe znacząca część wystawców usatysfakcjonowana jest targami JUBINALE’08, a dla części JUBINALE okazało się strzałem w dziesiatkę. Tak naprawdę to czas pokaże czy kolejna platforma branży jubilerskiej, tym razem na południu Polski, na stałe wpisze się w kalendarz polskich targów. Przed organizatorem, jak i wystawcami cały rok na promocje, budowanie wizerunku oraz pracę nad kolejną edycją JUBINALE.

DO GÓRY