Targi JUBINALE 2009

 

W pierwszy weekend czerwca w Krakowie odbyła się druga edycja Letnich Targów Trendów Jubilerskich i Zegarkowych Jubinale’09.

Od 5 do 7 czerwca na terenie hali wystawienniczej Targów w Krakowie spotkało się 110 wystawców (z Polski, Litwy, Niemiec, Indii, Hong Kongu oraz Sri Lanki) z blisko 2000 odwiedzającymi. Ci ostatni przybyli przede wszystkim z Polski, ale także z Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Włoch, Słowenii, Chorwacji, Rosji.

Wystawcy podkreślali zwłaszcza zwiększoną (w stosunku do roku ubiegłego) obecność kupców z krajów takich jak Czechy, Słowacja i Węgry. Jest to wyraźny sygnał, że rok promocji ukierunkowany właśnie na te rynki przyniósł spodziewany efekt, a Jubinale staje się rozpoznawalną marką także na południe od Polski. Z pewnością z roku na rok liczba odwiedzających z tych właśnie krajów będzie rosła. Bardzo pozytywnym sygnałem i dobrym prognostykiem na następne lata stała się także obecność, tymczasem pojedynczych, odwiedzających z dalszych krajów – Słowenii i Chorwacji.

 

Otwarcie targów

Otwarcie targów poprowadzili Vice Prezydent Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz, Prezes Targów w Krakowie Ewa Woch, dyrektor Wydawnictwa Polska Biżuteria – (organizatora targów JUBINALE) – Andrzej Sadowski oraz Janusz Kowalski – przewodniczący Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej Związku Rzemiosła Polskiego.

Dla gości otwarcia oraz wystawców przygotowane zostały symboliczne lampki szampana, ufundowane przez kawiarnię Art Cafe, którymi wzniesiono toast za powodzenie targów. 

 

 

Platforma Trend-Skaut Polskiej Biżuterii

Tuż po uroczystości otwarcia na scenę zaproszono Oliwię Kuczyńską, która uhonorowana została tytułem Trend Skauta Polskiej Biżuterii. Ta platforma, zapoczątkowana na pierwszej edycji targów ma na celu wspieranie i promocję młodego talentu w dziedzinie projektowania biżuterii. „Opieka” rozpoczęła się już na targach w formie bezpłatnego, promocyjnego stoiska w ramach platformy Trendy Projektantów oraz udziału w pokazach biżuterii i mody.

Młoda projektantka otrzymała symboliczny skautowski kapelusz i odznakę, które nawiązują do idei skautingu (z ang. scouting – poszukiwanie). Dzięki udziale w platformie Oliwia po raz pierwszy mogła pokazać swoje projekty szerszej publiczności, a jej biżuterię będzie można znaleźć w polskich galeriach.

 

Klejnot Polskiej Biżuterii

Na zakończenie uroczystości otwarcia pamiątkowe statuetki otrzymali laureaci konkursu Klejnot Polskiej Biżuterii: Andrzej Adamski, Basia Pacześna-Vercueil oraz Magdalena Zienkiewicz. Praca Andrzeja Adamskiego znajduje się na okładce Katalogu Polska Biżuteria 2009.

 

Pokazy biżuterii i mody

Podobnie jak w roku ubiegłym targom towarzyszyły otwarte pokazy biżuterii i mody, których głównym organizatorem był Magazyn Wesele. Pokazy odbywały się dwa razy dziennie, w piątek i w niedzielę. Wystawcy i goście targów mogli zobaczyć następujące zestawy: 

  • Biżuteria by Dziubeka (Anna Dziubek) & Ewa Collection
  • Biżuteria KoKoBi & Ewa Collection
  • Biżuteria Marian Zieliński & suknie ślubne (Salon Karolina z Krakowa)
  • Biżuteria Corundum Spark & suknie ślubne Cymbeline
  • Biżuteria MOTYLE & Sara Damm (kolekcja „Basic”)
  • Biżuteria Oliwia Kuczyńska & suknie ślubne Sara Damm
  • Biżuteria Amello & Manila Grace (Be Seduced)
  • Biżuteria Jacek Ostrowski, kolekcja Maja Suchecka. Pokaz Sound of Bethoveen 

 

 

Wystawy

Spotkania z kupcami, rozmowy handlowe – to tylko część targowej codzienności. Dopełniały ją specjalnie wystawy sztuki złotniczej i rzemiosła jubilerskiego, a także fachowe seminaria.

Dzięki Galerii Sztuki z Legnicy zobaczyć można było wystawy składające się na Legnicki Festiwal Srebra – największą i najstarsza imprezę poświęconą sztuce złotniczej w Europie, która na Dolnym Śląsku odbywa się już od 30 lat. Na Jubinale zaprezentowane zostały wystawy z cyklu „Sylwetki Twórców” (prace Australijki Felicity Peters oraz Polki Małgorzaty Kalińskiej) oraz „Debiuty” – wystawa indywidualna Marcina Bogusława (Trend-Skauta Polskiej Biżuterii z roku ubiegłego).

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa prac Marka Mikickiego – mistrza rzemiosła jubilerskiego. Była to pierwsza indywidualna wystawa projektów jego autorstwa, które nagradzane były w konkursach rzemieślniczych. Wystawa nosiła symboliczny tytuł „Spojrzenie w przyszłość” i trzeba mieć nadzieję, że zobaczymy ją jeszcze w innych miejscach.

Kolejną ekspozycją była wystawa Fresh Metal, będąca pokłosiem konkursu o tej nazwie, organizowanego przez Wytwórnię Antidotum. Można było na niej zobaczyć prace uczniów Wytwórni oraz włoskiej szkoły Le Arti Orafe, która zaproszona była do rywalizacji.

Biżuteryjne wystawy uzupełniała wystawa zegarów i rzemiosła zegarmistrzowskiego Franciszka Wieganda, na której oglądać można było m.in. skonstruowany przez niego zegar astronomiczny. Na wystawców i gości targów czekała także wystawa fotografii wybranych prac, które brały udział w konkursie Klejnot Polskiej Biżuterii.

 

Seminaria

Seminaria towarzyszące targom miały na celu praktyczną pomoc w prowadzeniu skutecznych rozmów handlowych i orientacji w bieżących trendach. Wystawcy mogli wysłuchać wykładu „Biżuteria – dodatek czy główny atrybut wizerunku” przygotowanego przez Monikę Harłacz ze Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. To, jak osiągnąć wyższe wyniki sprzedaży poprzez zrozumienie stylu i motywacji swoich klientów przybliżali Gabrielle Varga oraz Marek Szuta z Success Insights CEE Inc. Zainteresowani historią mogli wziąć udział w wykładzie specjalnego gościa z Węgier – jubilera z 60-letnim doświadczeniem, Ferenca Oberfranka.

 

Letnie trendy

Jubinale to z założenia targi letnich trendów, które mają umożliwić kupcom uzupełnienie oferty właśnie na wakacyjny sezon. Największym zainteresowaniem cieszyła się więc lekka, kolorowa biżuteria łącząca głównie srebro z kolorowymi kamieniami, ceramiką, szkłem weneckim czy kryształami Svarowskiego. Nie zabrało jednak oferty z pozostałych sektorów branży jubilerskiej: biżuterii bursztynowej (choć było jej zdecydowanie mniej niż w zeszłym roku), biżuterii złotej, opakowań jubilerskich czy maszyn.

 

Wieczór wystawców

Ponownie wyjątkowym spotkaniem był wieczór wystawców w Dworze Tomaszowice pod Krakowem. Gościem honorowym wieczoru był Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który objął swoim patronatem całą imprezę. Na wszystkich czekała artystyczna niespodzianka, a potem zabawa w krakowskim stylu.

 

Podsumowanie

Już w zeszłym roku, po pierwszej edycji Jubinale mówiono o nowej jakości w organizacji imprez targowych. Tegoroczne targi tylko to potwierdziły – po raz kolejny podkreślano doskonałą współpracę pomiędzy organizatorami a wystawcami, zaplecze techniczne i parkingowe. Wszystkie te czynniki oraz – przede wszystkim – zauważalnie większa ilość branżowych gości – wpłynęły na zadowolenie wystawców. Zgodnie podkreślali oni, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej Jubinale okazało się udaną imprezą, która z pewnością będzie się rozwijała. Wielu wystawców zwracało uwagę na całoroczną akcję promocyjną, podkreślając to, że Jubinale naprawdę odkrywa przed nimi nowe rynki.

 

 

DO GÓRY