Targi JUBINALE 2011

 

Ponad 150 wystawców z ośmiu krajów, rekordowa liczba odwiedzających i blask biżuterii w letniej wersji – w Krakowie zakończyły się czwarte Letnie Targi Trendów Jubilerskich i Zegarkowych Jubinale 2011 (10 – 12 czerwca 2011).

Cztery lata to czas, który wystarczył Targom JUBINALE, aby stały się one stabilną imprezą i znaną marką nie tylko w Polsce, ale również w Europie Centralnej. Ciągły rozwój imprezy potwierdzają także statystyki odwiedzin branżowych gości, których liczba, mimo niesprzyjających warunków ekonomicznych, wyraźnie zwiększa się z roku na rok.

Na terenach Targów Krakowskich można było podziwiać biżuterię złotą i srebrną, biżuterię z diamentami, perłami i kamieniami szlachetnymi, biżuterię z bursztynem i minerałami, oryginalną biżuterię designerską i biżuterię modową. Na targach JUBINALE 2011 nie zabrakło też oferty zegarkowej oraz opakowań, oferty technicznej i informatycznej, a także systemów wyposażenia oraz zabezpieczeń salonów jubilerskich. Swoje stoiska informacyjne miały tutaj również branżowe stowarzyszenia, inne branżowe imprezy targowe i wydawnictwa.

 

Otwarcie

Otwarcie targów poprowadzili Vice Prezydent Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz, Prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska, dyrektor Wydawnictwa Polska Biżuteria – (organizatora targów JUBINALE) – Andrzej Sadowski oraz Janusz Kowalski – przewodniczący Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej Związku Rzemiosła Polskiego.

Dla gości otwarcia oraz wystawców przygotowane zostały symboliczne lampki szampana, ufundowane przez kawiarnię Art Cafe, którymi wzniesiono toast za powodzenie i dalszy rozkwit targów.

Pamiątkowe statuetki odebrały także laureatki konkursu Klejnot Polskiej Biżuterii – Magdalena Kieruzel i Joanna Stencel.

 

Platforma Trend-Skaut Polskiej Biżuterii 

Organizator Targów od początku trwania imprezy promuje młode talenty w dziedzinie projektowania biżuterii. Tym razem tytułem „Trend Skauta Polskiej Biżuterii”, promocyjnym stoiskiem oraz kampanią reklamową wyróżniona została absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Maria Głowacka. Zaprezentowała ona swoje pierwsze komercyjne kolekcje – akwarelową i geometryczną, które brały także udział w sesji fotograficznej.

Projektantka w swych pracach używa zarówno materiałów szlachetnych, charakterystycznych dla biżuterii, jak i nietypowych, nietrwałych, czy pozornie bezwartościowych. Lubi zarówno organiczne jak i geometryczne formy przestrzenne. Większość jej prac łączy gra kolorem różnych metali, emalii, tworzyw sztucznych, papieru czy folii.

 

Sesja fotograficzna

Wśród wydarzeń towarzyszących targom zwracającą uwagę nowością była sesja fotograficzna z udziałem modelek, przeprowadzana na żywo w specjalnie zaaranżowanym, otwartym atelier. Do sesji użyta została biżuteria pochodząca od wystawców targów w kompozycji z kolekcjami odzieżowymi polskich projektantów mody. Nad całością wizerunku i efektem końcowym w postaci profesjonalnego portfolio czuwał sztab specjalistów – stylistów, fryzjerów, wizażystów, fotografów i grafików komputerowych. Ich pracę można było oglądać przez wszystkie dni targowe.

W sesji udział wzięły następujące duety biżuteryjno-modowe:

 • By Dziubeka (biżuteria) & Lilea (stroje)
 • A2 Amber (biżuteria) & Madonna (stroje)
 • Corundum Spark (biżuteria) & Aga Paul (stroje)
 • Galeria Venus (biżuteria) & Anna Pogoda (stroje)
 • KoKoBi (biżuteria) & Monika Haba (stroje)
 • Trend Skaut- Maria Głowacka (biżuteria) & Paulina Niemczyk (stroje)
 • zegarki OOZOO & Jasminum – kostiumy kąpielowe
 • Firma Jubilerska Górecki (biżuteria) & Deni Cler (stroje)
 • zegarki Ice Watch & Jasminum – kostiumy kąpielowe

 

 

Warsztaty biżuterii

Dużym powodzeniem wśród wystawców i odwiedzających cieszyły się, organizowane po raz pierwszy, warsztaty biżuterii w technice sutasz. Pod okiem nauczycieli z Wytwórni Antidotum chętni mogli poznać tajniki tej niezwykle ostatnio popularniej techniki tworzenia ozdób.

 

Wystawy i seminaria

Targom towarzyszyły również wystawy, w ramach których biżuteria prezentowana była jako obiekt sztuki, rzemiosła zegarmistrzowskiego oraz rzeźby i fotografii. Odwiedzający z branży mogli także pogłębić wiedzę, biorąc udział w fachowych seminariach organizowanych podczas dwóch pierwszych dni trwania imprezy, a na wszystkich czekały branżowe porady i darmowa wycena biżuterii oferowana na stoisku Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich i Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej.

  

Złoty Smok

Pierwszy dzień targów zakończył się uroczystym wieczorem wystawców, który odbył się w sercu krakowskiego Kazimierza, w miejscu zaskakującym – na terenie dawniej zajezdni tramwajowej – obecnie Muzeum Inżynierii Miejskiej. Honorowym gościem wieczoru była Vice Prezydent Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz.

Po uroczystej kolacji zaplanowana była „Złota Niespodzianka” – Jubinalowy smok, pełen biżuteryjnych wrażeń, zmienił kolor na złoty i choć ma dopiero 4 lata wskazał tych, którzy odnajdują dobrą drogę w biznesie. Jest to nowa inicjatywa Organizatora Targów, który w ten symboliczny sposób chce wskazać wyróżniające się na naszym rynku firmy.

Honorowymi statuetkami w formie smoka Organizatorzy targów wyróżnili:

 • Firmę Corundum SPARK: za kreatywność i wnoszenie nowego wizerunku na Targi,
 • By Dziubeka –Biżuteria Modowa – za efektywne podejście marketingowe, PR i przykład dbania o klientów
 • Rodent – za wyznaczanie wyższych celów, odwagę w podejmowaniu wyzwań i ich realizację
 • Eugeniusza Salwierza – za umiejętność przełożenia twórczej natury na własne kreacje artystyczne i za dobrego krakowskiego ducha.

Po wręczeniu statuetek nadszedł czas na niespodziankę pod hasłem „Wstrząśnięte – nie mieszane”, a potem na zabawę w mniej oficjalnym stylu.

 

Pokaz biżuterii i mody przy zachodzie słońca

Specjalnie dla wystawców Targów oraz ich gości agencja modelek Rores Models zorganizowała pokaz, który odbył się 11 czerwca. Głodni artystycznych wrażeń spotkali się ponownie na Kazimierzu, w gościnnych progach Hotelu Rubinstein, gdzie czekała na nich Parada Krakowskich Projektantów 3K x 3M. W hotelowym lobby można było oglądać prace trzech projektantów biżuterii – Eugeniusza Salwierza, Jerzego Szymuli i Grzegorza Błażko. Zaś na tarasie mieszczącym się na dachu zabytkowej kamienicy odbył się pokaz mody młodych krakowskich projektantek – Marioli Wróbel, Joanny Migacz i Gabrieli Hezner. Wyjątkowym i niespodziewanym gościem tego „artystycznego dachowania” okazał się były ambasador Izraela w Polsce – Szewach Weiss.

 

Statystyki

Od 10. do 12. czerwca w hali w Krakowie spotkało się 155 wystawców z Polski, Litwy, Włoch, Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii, Grecji i Cypru.

Przez trzy dni, targi odwiedziło aż 2157 osób. Część kupców poświęciło więcej czasu na wybór i zakup biżuterii przychodząc również w kolejne dni targowe, dlatego też całkowita liczba wejść do hali, jaką zarejestrował system identyfikacyjny, wynosi 2662 wejścia.

 

Podsumowanie

Jubinale gościło w Krakowie już po raz czwarty, a „w przypadku czterolatka można już określić, co z niego wyrośnie” – jak powiedział na otwarciu Targów Janusz Kowalski. Rozwijająca się w niesprzyjającym gospodarczo czasie impreza wciąż wierna jest hasłu z pierwszej edycji: „nowe rynki – nowe perspektywy”. Pojawienie się na targowej mapie Polski Jubinale naprawdę – co szczególnie podkreślają wystawcy – otworzyło przed nimi nowe rynki, wypełniając lukę czasową i lokalizacyjną. Targi okazały się atrakcyjne nie tylko dla południa Polski, ale również dla kupców z krajów ościennych i południa Europy.

Całoroczna akcja promocyjna, silnie utożsamiany z imprezą logotyp, doskonała organizacja i współpraca z wystawcami to niekwestionowane atuty Jubinale. Impreza wciąż się rozwija i nikogo już nie dziwi sens jej organizowania, a każda kolejna edycja należy do bardziej udanych.

Organizatorzy – Wydawnictwo Polska Biżuteria – serdecznie dziękują wszystkim wystawcom i odwiedzającym JUBINALE, którzy poprzez swoją obecność na targach współtworzą sukces tej imprezy, a także mediom za wsparcie w budowaniu profesjonalnej marki targowej oraz wszystkim sympatykom imprezy, którzy kibicują i pomagają w jej organizacji.

Patronat honorowy nad targami sprawowali: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

 

 

DO GÓRY