Targi JUBINALE 2012

 

Za sprawą Targów Trendów Jubilerskich i Zegarkowych JUBINALE 2012 Kraków po raz kolejny stał się letnią stolicą biżuterii. Piąta edycja Targów JUBINALE odbyła się w terminie 17 – 19 maja.

W tym roku na terenach Targów w Krakowie można było podziwiać biżuterię złotą i srebrną, biżuterię z diamentami, perłami i kamieniami szlachetnymi, biżuterię z bursztynem i minerałami, oryginalną biżuterię designerską i biżuterię modową. Na targach JUBINALE 2012 nie zabrakło również oferty zegarkowej oraz opakowań i oferty technicznej.

Stoisko informacyjne miało Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, które udzielało bezpłatnej wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych oraz Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska udzielająca porad w sprawie oceny autentyczności oraz napraw i renowacji wyrobów rzemiosła jubilerskiego.

  

Warsztaty biżuterii

Podczas dwóch dni targowych, prowadzone były przez Wytwórnię Antidotum otwarte warsztaty biżuterii w technikach tkackich. Trzeciego dnia targów ich podsumowaniem stała się wystawa prac wykonanych przez wszystkich uczestników warsztatów.

 

Wystawy

Jak co roku Targom Jubinale 2012 towarzyszyły liczne wystawy: Galerii Sztuki w Legnicy pokazała prace biorące udział w tegorocznym Legnickim Festiwalu Srebra. Kraków jak zawsze jest drugim, o Legnicy, miejscem, w którym można zobaczyć wybrane elementy tej prestiżowej imprezy artystycznej. Bardzo mocnym akcentem była wystawa Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych – „Z Archiwum XX”. Była to retrospekcja prac 20-tu lat działalności członków stowarzyszenia, dokumentująca zmiany, jakie zaszły w polskim złotnictwie na przestrzeni dwóch dekad. Ostatnią z prezentowanych była wystawa z cyklu Fresh Metal (w tym roku prace koncentrowały się wokół tematu geometrii.) Autorskie projekty biżuterii i akcesoriów pokazywali studenci Krakowskich Szkół Artystycznych, zaś „Australijskie Inspiracje” – Studio Rox Adam Wyspiański (wystawa biżuterii i rzeźby).

 

Seminaria

Odwiedzający z branży mogli pogłębić wiedzę, biorąc udział w fachowych seminariach organizowanych podczas trwania targów. Pierwsze z nich przybliżało praktyczną wiedzę w kupowaniu, wycenie i sprzedaży kamieni szlachetnych. Drugie zaś dotyczyło jubicom.eu – internetowej platformy zamówień hurtowych branży jubilerskiej „Nowe możliwości poszukiwania i zakupu hurtowego produktów przez internet oraz rewolucja w podejściu do sprzedaży hurtowej przez internet dla dostawców rynku biżuteryjnego”.

 

Platforma Trend-Skaut Polskiej Biżuterii

Organizator Targów od początku trwania imprezy promuje młode talenty w dziedzinie projektowania biżuterii. W roku 2012 tytułem „Trend Skauta Polskiej Biżuterii”, promocyjnym stoiskiem oraz kampanią reklamową wyróżniona została pani Martyna Tejwan – absolwentka Politechniki Warszawskiej na Wydziale Architektury i Urbanistyki oraz absolwentka Wytwórni Antidotum. Zaprezentowała ona rozbudowane o nowe elementy, kolekcje „flowers in color” oraz „organic pearl”.

 

Złoty Smok

Podczas uroczystego wieczoru wystawców honorową statuetką złotego smoka organizatorzy targów nagrodzili firmy i osoby związane z Jubinale i wspierające rozwój targów. W tym roku smok trafił do:

  • Janusza Kowalskiego (Cech Złotników i Jubilerów) – za wsparcie w realizacji projektu targów Jubinale
  • Firmy SILVAM – Piotr Tyca i Tomasz Michalski – za konsekwencję w prowadzeniu działań targowych
  • Firmy STUDIO ROX Adam Wyspiański – za ponad 30-letnią aktywność w branży i wyrazistą wizję twórczą

 

Podsumowanie

JUBINALE gościło w Krakowie już po raz piąty, wierne hasłu z pierwszej edycji: „nowe rynki – nowe perspektywy”. Mimo odczuwalnych trudności na rynku, istnienie Jubinale na targowej mapie Polski otwiera przed wieloma firmami nowe rynki, wypełniając lukę czasową i lokalizacyjną. Targi potwierdzają swą atrakcyjność nie tylko dla południa Polski, ale również dla kupców z krajów Europy Centralnej.

Organizatorzy – Wydawnictwo Polska Biżuteria – serdecznie dziękują wszystkim wystawcom i odwiedzającym JUBINALE, którzy poprzez swoją obecność na targach współtworzą sukces tej imprezy, a także mediom za wsparcie w budowaniu profesjonalnej marki targowej oraz wszystkim sympatykom imprezy, którzy kibicują i pomagają w jej organizacji.

Patronat honorowy nad targami sprawowali: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

 

 

 

 

DO GÓRY