Targi JUBINALE 2013

 

W dniach 13-15 czerwca 2013 odbyły się Letnie Targi Trendów Jubilerskich i Zegarkowych JUBINALE.

Kolejny raz Kraków gościł wiele znamienitych firm z Polski i zagranicy zarówno wystawców jak i kupców. Podczas trzech dni zarejestrowano wejście 2156 osób, w tym 1895 kupców ściśle związanych z branżą. Na targach 110 wystawców zaprezentowało różnorodną ofertę, obejmującą swym zakresem niemal wszystkie segmenty branży: biżuterię złotą i srebrną, zegarki, kamienie szlachetne, biżuterię designerską, biżuterię lifestyle’ową i modową, a także upominki, opakowania i narzędzia oraz rozwiązania marketingowe. Pierwsze dwa dni targowe przeznaczone były tylko dla gości, kupców związanych z branżą jubilerską i zegarkową. Czas ten obfitował w liczne rozmowy i działania handlowe oraz wymianę wzajemnych doświadczeń. Ostatni, trzeci dzień targów otwarty był również dla publiczności zewnętrznej. Mieszkańcy Krakowa i turyści mieli wyjątkową możliwość obejrzenia oraz zakupu biżuterii i upominków, mogli również skorzystać z bezpłatnej porady ekspertów w zakresie naprawy, pielęgnacji i wyceny wyrobów oraz kamieni jubilerskich.

W ramach targów można było również zapoznać się:

  • z wystawą biżuterii, rzeźby oraz fotografii z krzemieniem pasiastym, którą prezentowała Galeria Otwarta z Sandomierza
  • z wystawą Galerii Sztuki w Legnicy, która zaprezentowała ekspozycję wchodzącą w skład Legnickiego Festiwalu Srebra 2013
  • z wystawą biżuterii Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych

 

Platforma Trend-Skaut Polskiej Biżuterii

Zainteresowaniem wśród odwiedzających cieszyła się również platforma Trendy Projektantów w ramach której na promocyjnym stoisku swoje prace przedstawiła młoda artystka Joanna Fronczak, absolwentka Szkoły Jubilerstwa w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Pani Joanna została w tym roku uhonorowana tytułem Trend-Skauta Polskiej Biżuterii i podczas targów zaprezentowała kolekcję „The Ajoure”, która powstała z inspiracji struktury organicznej miechunki oraz fascynacji wzorami i kształtami zaobserwowanymi w płynącej wodzie.

 

 

Złoty Smok

W tym roku, podczas uroczystego Wieczoru Wystawców wyróżnienie oraz statuetki Złotego Smoka z rąk Organizatora otrzymały firmy:

  • JUBILEX
  • TADO SILVER
  • AMBER APPLE

 

Wernisaż Eugeniusza Salwierza

Drugiego dnia targów, to jest 14. czerwca 2013 r. odbył się wernisaż prac wybitnego krakowskiego artysty pana Eugeniusza Salwierza pod tytułem: „Blask i Forma – Przenikanie”. Uroczystość miała miejsce w galerii Pryzmat Związku Polskich Artystów Plastyków i zaplanowana została specjalnie dla uczestników oraz gości targów Jubinale.

Podczas wystawy podziwiać można było przede wszystkim różnorodność jubilerskich prac artysty wykonanych z bursztynu, srebra oraz innych materiałów. Uczestnicy wernisażu mieli również możliwość zobaczenia z bliska i posłuchania muzyki ze słynnych gramofonów pana Salwierza, który tworzy je własnoręcznie z akrylowego szkła. Wieczór uświetniły pokazy biżuterii projektanta z udziałem modelek agencji Rores Models.

 

Podsumowanie

Szósta edycja targów odbyła się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Patronatem branżowym targi objęło Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Minione targi JUBINALE 2013 tchnęły optymizmem wśród firm jubilerskich. Choć statystycznie, w tym roku, wystawców było o 5% mniej – wszyscy wiemy, że wiele firm nadal boryka się z trudnościami na rynku i słabą koniunkturą – to frekwencja kupców w stosunku do roku ubiegłego wzrosła, aż o 30%. Ku zadowoleniu wszystkich zainteresowanych, wzrost liczby gości przełożył się również na ilość dokonanych zakupów. Fakt ten przyjęty został jako sukces Organizatora targów. 

 

 

DO GÓRY