Świadomy marketing targowy

Zastanawialiście się czasacem dlaczego niektóre stoiska i ekspozycje zapadają Wam w pamięć a inne, nawet dużo bardziej okazałe, zapominacie? Dziś nie wystarczy stworzyć dobry koncept i trzymać się go kurczowo. Nie wystarczy wykorzystywać sprawdzonych metod. Nie wystarczy polegać na wizualnej atrakcyjności. Współczesny produkt na targach jak i samo stoisko muszą być utrzymane w aktualnym trendzie i nieść za sobą pewną filozofię. Małe szczegóły które dostrzegamy, inspiracje, obrazy – to często fragment większej całości.

Emocje są bez wątpienia jednym z najważniejszych obecnie trendów. Bez pobudzenia tej sfery, to co pokazujemy i to w jaki sposób to pokazujemy, będzie tylko zbiorem pewnych przedmiotów czy usług. Kluczem do sukcesu jest zaprezentowanie nie tyle samego produktu, co emocji jakie wiążą się z jego użytkowaniem. Trzeba uświadomić sobie że klienci podejmują decyzje głównie w wyniku emocji czy uczucia, które często nie mają żadnego uzasadnienia logicznego.

Ważną rolę odgrywa dobra architektura wystawiennicza. Ekspozycje tzw. „na bogato”, powoli stają się niemodne. Scenografie stoisk powinny być przyjazne i przede wszystkim budować pewnego rodzaju interakcję z odbiorcą. Spersonalizowana aranżacja nawiązująca do konkretnej marki, doskonale wpływa na prezentację samego produktu. Budujemy w ten sposób wokół marki czy produktu pewną historię, która często zaczyna się długo przed targami i liczymy że potrwa jeszcze długo po.

Stoisko to również jego obsługa. Zaangażowanie w interakcję z odwiedzającymi doskonale buduje emocje i zaufanie u stałych, ale zwłaszcza u potencjalnych nowych klientów. Najważniejsze żeby osoba podchodząca do stoiska nie czuła się intruzem. To w jaki sposób rozmawia się z osobami na targach, wyznacza poziom kultury biznesowej firmy.

Wszystkie powyższe działania mają spowodować żeby kilka dni targowych rozciągnęło się w czasie do kilku miesięcy. Żeby rozmowy ze stałymi, nowymi czy potencjalnymi klientami trwały jeszcze długo po spotkaniu. Jest to nawet ważniejsze od samego zaistnienia na targach czy przedstawienia produktu. 

Pomysł na prezentację targową firmy budzi emocje prowadząc do rozmów i dyskusji. Wspominamy rzeczy, które najbardziej zapadły nam w pamięci. To buduje i wzmacnia rozpoznawalność marki i w konsekwencji zwraca uwagę na produkt. Bo dzisiaj nawet najlepszy produkt to za mało. Za to każde działanie wykraczające poza jego prezentację jest kluczowe dla stworzenia świadomego marketingu targowego.

 

DO GÓRY